

| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 0.15 % |
| Length | 2 mm |
| Width | 1.25 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Temperature Coefficient | 30 ppm/°C |
| Height | 1.1 mm |
| Thickness | 0.9 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Min Input Voltage | 2.248 V |
| Output Current | 5 mA |
| Output Voltage | 2.048 V |
| Max Output Current | 5 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Quiescent Current | 5 µA |
| Max Input Voltage | 7.5 V |
| Reference Type | Series |
| Nominal Supply Current | 3.9 µA |
| Max Output Voltage | 2.048 V |
| Reference Voltage | 2.048 V |
| Shunt Current | 5 mA |
| Initial Accuracy | 0.15 % |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Output Type | Fixed |
| Max Supply Current | 8.5 µA |
Stock: 1170
Distributors
pcbx
Unit Price$0.97709
Ext.Price$0.97709
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.97709 | $0.97709 |
| 10 | $0.87677 | $8.76770 |
| 25 | $0.83772 | $20.94300 |
| 50 | $0.80041 | $40.02050 |
| 100 | $0.76475 | $76.47500 |
| 300 | $0.75100 | $225.30000 |
| 500 | $0.73749 | $368.74500 |
| 1000 | $0.72381 | $723.81000 |
